Stomatologia dziecięca

oferta
przyjazny-malemu-pacjentowi

Profilaktyka

FLUORYZACJA (Lakierowanie)

Jest to miejscowa aplikacja na zęby mleczne i stałe preparatów zawierających wysokie stężenia fluoru, który hamuje aktywność bakterii próchnicotwórczych oraz wspomaga procesy naprawcze. Szkliwo staje się twardsze dzięki czemu zmniejsza się podatność zębów na działanie kwasów. Częstotliwość zabiegu jest ustalana przez lekarza dentystę indywidualnie dla każdego pacjenta. Zależy to bowiem od ryzyka próchnicy, stanu uzębienia, diety, wieku i stanu zdrowia pacjenta oraz stosowania innych źródeł fluoru.

LAKOWANIE (uszczelnienie bruzd)

Wykonuje się w celu zabezpieczenia przed próchnicą bruzd i szczelin znajdujących się na powierzchniach zębów, zarówno stałych, jak i mlecznych. Zabieg jest bezbolesny i szybki. Najskuteczniejsze jest uszczelnienie wykonane do 6 miesięcy od ukazania się zęba w jamie ustnej.
Zalakowane zagłębienia są gładkie i łatwe w oczyszczaniu. Nie zalegają w nich resztki pokarmowe. Laki w zębach należy systematycznie kontrolować, gdyż mają tendencję do wykruszania.

OZONOTERAPIA

Ozon jest odmianą alotropową tlenu o bardzo silnych właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwwirusowych, spowalnia dynamiczny  przebieg procesu próchnicowego oraz wspomaga procesy naprawcze  szkliwa. Już dwudziestosekundowa aplikacja ozonu powoduje zniszczenie 99,9% bakterii oraz sprzyja powstawaniu niszy ekologicznej, która przez okres 4-6 tygodni nie jest kolonizowana przez bakterie próchnicogenne. W czasie ozonoterapii maksymalne stężenie ozonu w jamie ustnej wynosi 0,01 ppm więc jest całkowicie bezpieczny.

Główne wskazania do stosowania ozonu w gabinecie stomatologicznym to:

  1. Profilaktyka próchnicy
  2. Leczenie wczesnych zmian próchnicowych, co jest szczególnie ważne
    u najmłodszych pacjentów, gdyż w dużej części pozwala uniknąć „borowania”
  3. Leczenie próchnicy średniej i głębokiej po wstępnym maszynowym opracowaniu ubytku co zdecydowanie zmniejsza ryzyko próchnicy wtórnej
  4. Leczenie próchnicy cementu korzeniowego
  5. Leczenie ubytków niepróchnicowego pochodzenia np. urazy w obrębie szkliwa.
  6. Leczenie nadwrażliwości zębów
  7. Odkażanie kanałów korzeniowych w trakcie leczenia endodontycznego dzięki czemu zmniejsza się ryzyko niepowodzenia i ewentualnych komplikacji
  8. Leczenie chorób bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych błony śluzowej jamy ustnej tj. afty, nadżereki, odleżyny, opryszczka
  9. Leczenie bólu poekstrakcyjnego i trudno gojących się ran

Metody leczenia zębów mlecznych

impregnacja (lapisowanie)

Jest to metoda stosowana u małych dzieci. Głównym jej celem jest szybkie zahamowanie gwałtownego przebiegu procesu próchnicowego w niedojrzałych zębach. Miejsca objęte próchnicą wybarwiają się na ciemno.

Jeśli przy prawidłowej procedurze leczniczej oraz właściwej profilaktyce domowej uda się zatrzymać dalszy postęp choroby próchnicowej, w przyszłości będzie można opracowywać ubytki usuwając przebarwione tkanki, a następnie odtworzyć funkcję zęba poprzez odbudowę materiałem estetycznym.

ICON – infiltracja żywicą

Metoda polega na zamknięciu mikroporowatości szkliwa żywicą, która stanowi szczelną barierę izolującą od wpływu bakterii próchnicotwórczych i zapobiega utracie minerałów. Wykorzystywana jest przy wczesnych zmianach próchnicowych oraz defektach szkliwa (białe plamki). Leczenie jest bezbolesne, bez użycia wierteł.

Metoda art

Polega na usunięciu zmienionych próchnicowo odwapnionych tkanek szkliwa i zębiny z użyciem ostrych narzędzi ręcznych  oraz wypełnienie ubytku i przylegających do niego bruzd cementem szkło-jonomerowym. Metoda ta polecana jest jako leczenie tymczasowe, u dzieci z problemami behawioralnymi.

Leczenie wspomagane ozonem

Dzięki możliwości wyjałowienia ubytku za pomocą ozonu można znacząco skrócić czas nie zawsze przyjemnego „borowania”

Korony celuloidowe

Stosujemy je w przypadku próchnicy butelkowej oraz na zębach po impregnacji, jeśli jest wystarczająca ilość własnych tkanek zęba.