Dla rodziców
- Kiedy powinien pojawić się pierwszy ząb w jamie ustnej dziecka?
Prawidłowe rozpoczęcie ząbkowania powinno nastąpić między 5 a 10 miesiącem życia. Jako pierwszy najczęściej pojawia się dolny siekacz Jeżeli w wieku 12 miesięcy nie ma jeszcze zębów należy skontaktować się z lekarzem dentystą. - Jakie objawy mogą towarzyszyć ząbkowaniu?
Dla większości dzieci ząbkowanie jest procesem fizjologicznym, któremu mogą towarzyszyć następujące objawy: ślinienie, zaczerwienienie i obrzmienie dziąseł, brak apetytu, niepokój, zaburzenia snu. Jeżeli wystąpi wysoka gorączka, wymioty, wysypka lub biegunka należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pediatry, gdyż objawy te nie są charakterystyczne dla procesu wyrzynania zębów. - Jak można pomóc dziecku podczas ząbkowania?
Możemy pomóc dziecku przemywając dziąsła ( jednocześnie je masując ) gazikiem nasączonym przegotowaną wodą lub rumiankiem 2-3 razy dziennie, podając do gryzienia schłodzony gryzak. Żele przeciwbólowe dostępne w aptekach są mało efektywne, gdyż krótkotrwale działają tylko na powierzchowną warstwę błony śluzowej. - Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty?
Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce między 6-tym, a 12-tym miesiącem życia, w czasie wyrzynania się zębów mlecznych, ale nie później niż w 2-gim roku życia. Zdobyta podczas tej wizyty wiedza o prawidłowych nawykach żywieniowych i higienicznych pozwoli Państwu zachować jamę ustną dziecka w zdrowiu. - Dlaczego dochodzi do rozwoju próchnicy u dzieci przed ukończeniem 2-iego roku życia?
Najczęstszą przyczyną występowania próchnicy u dzieci przed 2 rokiem życia jest częste, nocne dokarmianie i pojenie butelką z mlekiem lub innymi słodkimi płynami, które po spożyciu przylegają przez całą noc do powierzchni zębów. Wówczas bakterie Streptococcus mutans, z cukrów prostych znajdujących się w pożywieniu wytworzą kwasy odpowiedzialne za zniszczenie struktury zębów. Po wyrznięciu pierwszych zębów należy zacząć ograniczać pojenie dziecka w nocy napojami zawierającymi cukry (soki, granulowane herbatki niemowlęce z glukozą, kasza, mleko). Jeżeli dziecko jest głodne w nocy i musi być dokarmiane należy je dokarmiać najwyżej 1-2 razy. Najmniej szkodliwe dla zębów będzie jeżeli po podaniu mleka na zakończenie karmienia podamy butelkę z wodą, aby przepłukać jamę ustną. Do pojenia w nocy należy podawać dziecku tylko wodę lub niesłodzoną herbatkę. - Czy warto leczyć zęby mleczne?
Odpowiedz brzmi tak! Zęby mleczne nieleczone mogą i często sprawiają dolegliwości bólowe, brak leczenia może doprowadzić do konieczności ich usunięcia. Wczesna utrata zębów mlecznych hamuje rozwój kości szczęk, co może skutkować nieprawidłowym ustawieniem zębów stałych w przyszłości. Braki w odcinku przednim mogą wpływać na mowę dziecka, mogą powodować niższą samoocenę i utrudnione kontakty z rówieśnikami. Nieleczone zęby mleczne, które kontaktują się z nowo wyrżniętymi, słabo zmineralizowanymi zębami stałymi, mogą powodować powstanie zmian rozwojowych i próchnicowych na ich powierzchni. Musimy także pamiętać, że stan uzębienia wpływa na ogólny stan zdrowia dziecka, nieleczone zęby mogą powodować różne choroby odogniskowe np. choroby serca czy nerek. - Jak często powinny się odbywać badania kontrolne u dentysty?
Badania kontrolne u dentysty u dzieci ze zdrowymi zębami powinny odbywać się co 6-12 miesięcy, natomiast u dzieci u których konieczne było leczenie zębów co 3 miesiące. Podczas tych wizyt u dzieci powinno wykonać się zabiegi higieniczne (profesjonalne oczyszczenie zębów) i profilaktyczne ( lakierowanie zębów preparatem z fluorem).