Dlaczego należy leczyć zęby mleczne?
Próchnica jest wieloprzyczynową przewlekłą chorobą zębów mlecznych i stałych. Swoim zasięgiem obejmuje duży odsetek ludzi dorosłych jak i dzieci.
Rozwój próchnicy jest następstwem złej higieny jamy ustnej, diety bogatej w cukry, podatności zęba. U najmłodszych pacjentów często występuje problem z prawidłowym, dokładnym i codziennym myciem zębów. Dodatkowo- nie ukrywajmy- dzieci uwielbiają słodycze, dlatego próchnica jest u nich poważnym problemem.
Nieleczona próchnica zęba mlecznego może prowadzić do bólu, stanu ropnego, obrzęku części twarzy dziecka i może skończyć się pobytem w szpitalu!
U dzieci próchnicowy stan zapalny zęba, a następnie ropny, szerzy się bardzo szybko ze względu na niepełny rozwój układu odpornościowego, bogate unaczynienie tkanek okołozębowych i specyficzną budowę kości.
W przypadku długotrwałych procesów zapalnych w tkankach okołokorzeniowych zęba mlecznego objętego głęboką i rozległą próchnicą istnieje ryzyko objęcia procesem chorobowym zawiązka zęba stałego. Taki ząb stały rozwijający się w zakażonym środowisku może wyrznąc się uszkodzony, przebarwiony o zaburzonym kształcie.
Należy pamiętać, że każdy stan zapalny w jamie ustnej ma wpływ na cały organizm i jest przenoszony naczyniami krwionośnymi do każdego miejsca w tym do ważnych narządów np. serca, nerek, mózgu itd. co może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje.
Dbajmy więc aby nasze dzieci nie miały próchnicy!
Lepiej zapobiegać niż leczyć!
lek. dent. Aurelia Saramak