Leczenie kanałowe pod mikroskopem - precyzja w każdym calu


Mikroskop od lat jest wykorzystywany w medycynie do przeprowadzania precyzyjnych zabiegów na małych powierzchniach.

W stomatologii wykorzystanie mikroskopu stanowiło rewolucję w leczeniu endodontycznym, pozwoliło na odnalezienie kanałów, które nie są widoczne gołym okiem, precyzyjne udrożnienie i opracowanie kanału oraz jego szczelne wypełnienie na całej długości.

W swojej pracy powiększenie wykorzystuję od początku, już na studiach jako jedna z nielicznych studentów, przeprowadzałam leczenie kanałowe pod mikroskopem, który obecnie stanowi dla mnie podstawę każdego zabiegu endodontycznego. Dzięki niemu mogę precyzyjnie pracować mikroskopijnymi narzędziami w niewielkim zębie,  co zwiększa efektywność i dokładność zabiegu oraz przekłada się na skuteczniejsze leczenie.

Mikroskop zabiegowy jest nieoceniony w przypadku ponownego leczenia endodontycznego, tzw. reendo, gdyż pozwala na kontrolowane usunięcie starego materiału, wyczyszczenie i udrożnienie oraz precyzyjne wypełnienie kanału.

Jest to niezmiernie ważna kwestia, ponieważ korzeń zęba, który wymaga leczenia kanałowego pierwotnego lub wtórnego jest zainfekowany bakteriami, a dokładne usunięcie miazgi lub starego materiału wypełniającego kanał, odpowiednia irygacja płynami endodotycznymi oraz szczelne wypełnienie czystego kanału przekłada się na sukces w leczeniu.

Bardzo ważna jest również odpowiednia odbudowa korony zęba po leczeniu kanałowym.
Może być to nakład, korona porcelanowa, odbudowa na włóknie szklanym, odbudowa specjalnym materiałem kompozytowym przeznaczonym do zębów po leczeniu endodontycznym, wszystko zależy od stanu własnych tkanek zęba i sytuacji klinicznej. Takie odbudowy często wykonuję w powiększeniu za pomocą lup stomatologicznych. Mam wtedy pewność, że usunęłam całą próchnicę oraz szczelnie odbudowałam ząb.

Biorąc pod uwagę skomplikowaną anatomię zębów, zawiłe procedury leczenia kanałowego, nieraz trudny dostęp do jamy zęba i naprawdę mały obszar objęty leczeniem, często powtarzam: ,, urodziłam się z mikroskopem by leczyć kanałowo, nie wyobrażam sobie endodoncji bez powiększenia”.

Razem zadbajmy o Twój uśmiech!

lek. dent. Aurelia Saramak